Biografia
                                                                   
         

       Fenomenalna Enigma Michaela Cretu dopiero co ugruntowała swoją pozycję na listach przebojów, a już żona Michaela przypomina mu o swoich solowych ambicjach i domaga się nowych piosenek do następnego albumu. A pięknej Sandrze nikt się nie oprze. Tak więc w zaciszu domowego ogniska państwa Cretu na Ibizie powstał nowy longplay, na który fani musieli czekać aż dwa lata. I tak w lutym 1992 roku został wydany krążek ztytuowany "CLOSE TO SEVEN". Jest albumem z wybitnym asortymentem stylistyki i wyjątkową finezją, bez wątpienia stworzony z wielką uwagą i koncentracją. Wyraźnie pobrzmiewają na nim echa Enigmy. Dziesięć utworów na tej płycie pokazuje umiejętności artystki w bardzo namiętnych, przechodzących z łagodnej melancholii ballad jak np. "Mirrored In Your Eyes" do zmysłowości jazzu i bluesa utworu "Steady Me". Na płycie tej przeważa nastrój zadumy i melancholii, stosowane są raz jeszcze te same tricki techniczne.
      A mimo to Cretu wyczarowuje w swojej fabryce dźwięków, oczywiście głównie dzięki głosowi Sandry, nowe brzmienia. Po raz kolejny wykazał nieomylny instynkt i wprowadził wolniejsze rytmy hip-hopowe, a nawet te najwolniejsze rytmy techno.

Sandra ma ogromne doświadczenie w występach na żywo

      Pierwszy singiel "Don't Be Aggessive" odniósł sukces i przez cztery tygodnie utrzymywał się na Top 20 niemieckiej listy przebojów. Dzięki temu Sandra pojawiała się często w TV i prasie. Jednak sukces nie wszystkich piosenek z tej płyty trwał długo. Drugi singiel "I Need Love" był pierwszym singlem po "Japan Ist Weit", który stał się prawdziwym niewypałem i nigdy nie wszedł na listy przebojów.

         
Reklama płyt "18 Gretaest Hits" i "Close To Seven" w prasie

      Jednak Sandry nie zniechęciło to do dalszej pracy. Jeszcze pod koniec 1992 roku Sandra zrobiła swoim fanom nie lada niespodziankę. Swoje największe przeboje od "Maria Magdalena" do "Don't Be Aggressive" wydała na płycie i kasecie video pt. "18 GREATEST HITS". Singlem pochodzącym z tej płyty jest "Johnny Wanna Live" - protest piosenkarki przeciwko dręczeniu zwierząt. Wersja tego utworu nieco różni się od oryginalnej, wydanej na "PAINTINGS IN YELLOW" - jest bardziej rockowa.

      Płyta "18 GREATEST HITS" zamyka pierwszy etap solowej kariery Sandry. Po jej wydaniu piosenkarka postanowiła zrobić sobie kilkuletnią przerwę. W międzyczasie nagrała jeszcze jeden singiel oraz nakręciła w Londynie klip do nowej wersji utworu "Marii Magdaleny". Nowa wersja, utrzymana w modnym, mocnym stylu techno tak bardzo różni się od pierwowzoru, że z trudem można ją rozpoznać. Piosenka podobnie jak "I Need Love" również nie weszła na listy przebojów.

         
Sandra podczas kręcenia videoklipu "Maria Magdalena '93"

      Po nieoczekiwanym niewypale "Marii Magdaleny '93" wokół Sandry zapanowała cisza. Nie było wiadomo co dalej z jej karierą. Sandra nie wydawała ani nie nagrywała solowych płyt, ale można ją było usłyszeć na płytach Enigmy, chociaż nie tak dużo jakby wszyscy sobie tego życzyli. Na wydanym w 1993 roku albumie Enigmy "The Cross Of Changes" jej głos można było usłyszeć zaledwie w trzech nagraniach: promującym płytę "Return To Innocence" oraz "I Love You... I'll Kill You" i "Age Of Loneliness". To ostatnie nagranie zostało wykorzystane na ścieżce dźwiękowej filmu "Sliver" z Sharon Stone w roli głównej. Zmieniono jej nie tylko tytuł na "Carly's Song", ale także nakręcono do niej videoklip, w którym pani Stone "mówiła" Sandry głosem.

Sharon Stone w klipie "Carly's Song" mówiła głosem Sandry

      Pod koniec 1994 świat obiegła wiadomość: Sandra jest w ciąży, oczekiwała bliźniąt! Wyjaśniało to trochę jej nieobecność na scenie.

Sandra podczas ciąży w marcu 1995 roku

      Wielkim zaskoczeniem było wydanie 19 czerwca 1995 roku albumu "FADING SHADES". Singlem promującym płytę był utwór "Nights In White Satin", przeróbka piosenki zespołu The Moody Blues. Videoklip do tejże piosenki kręcony był w czasie, gdy Sandra była w siódmym miesiącu ciąży, podczas jednego z niewielu dni, kiedy nie leżała w szpitalu. Nakręcono go w dyskotece "Pascha" na Ibizie, w ciągu jednego popołudnia. Sandra, z racji zaawansowanej ciąży, w tym czasie ważyła 25 kg więcej niż zwykle. Jednak w klipie nie widać tego wogóle, ponieważ obraz został wydłużony, aby Sandra wygladała na szczuplejszą.

Videoklip "Nights In White Satin"

      Wydawało się, że Sandra jest na dobrej drodze, aby powrócić na szczyty list przebojów. Videoklip "Nights In White Satin" znalazł się w rotacji niemieckiej telewizji muzycznej VIVA, ponadto pokazywany był w MTV, 3sat i N3. Jednakże zadebiutował bardzo słabo na niemieckiej liście przebojów. Jego najwyższa pozycja na Top 100 Media Control to miejsce 86. Sam album jest najmniej lubianym przez fanów, nie spodobało się im inne brzmienie disco, inne od tego, do którego przywykli. Odzwierciedleniem tego była pozycja albumu na listach przebojów, zaledwie 43 miejsce. Sandra nie odnosiła żadnych znaczących sukcesów na scenie muzycznej, zupełnie odwrotnie było w życiu prywatnym.
      Trzy tygodnie przed narodzinami bliźniąt Sandra doznała wielkiej tragedii - zmarł jej brat Gaston, który był jej najbliższym przyjacielem. Sandra bardzo to przeżyła i pogrążyła się w smutku na wiele długich lat.
      6 lipca 1995 roku w szpitalu w Monachium przyszły na świat (przez cesarskie cięcie) dzieci Sandry: Nikita i Sebastian. Spełniło się jej największe marzenie! Od tego czasu kariera nie była już tak ważna jak kiedyś.

        
Dzieci Sandry i Michaela - bliźniaki Nikita i Sebastian

      Wydany w tym samym roku drugi singiel z "FADING SHADES" "Won't Run Away" nigdy nie doczekał się klipu. Jest to także kolejna piosenka Sandry, która nie pojawiła się na niemieckiej Top 100.

      Wokół Sandry znowu zrobiło się cicho. Nawet na kolejnym albumie Enigmy "Le Roi Est Mort, Vive Le Roi" (wydanym w 1996 roku) było ją można usłyszeć zaledwie w dwóch piosenkach: promującej płytę "Beyond The Invisible" oraz "T.N.T. For The Brain". Fani musieli uzbroić się w cierpliwość. Pojawiły się plotki, że Sandra nie zamierza powracać. Jednak Ci co nie wierzyli mieli rację, gdyż w 1999 roku (dokładnie 7 czerwca) światło dzienne ujrzała nowa, chociaż nie zawierająca żadnych nowych piosenek, płyta "MY FAVOURITES". Promującym ją singlem był remix piosenki "Secret Land" (wydany 17 maja '99), dotarł on na 69 miejsce niemieckiej listy przebojów, miało to miejsce dokładnie 31 maja 1999 roku, zaś sama płyta odniosła niemały sukces. 21 czerwca zadebiutowała na niemieckiej Top 100 na miejscu 26. Potem zajmowała odpowiednio miejsca: 16 (najwyższa pozycja), 18, 30, 56, 60, 73, 86, 87. Ostatni raz pojawiła się 23 sierpnia na miejscu 91. Wspomnieć należy, iż płyta ta składa się z dwóch cd, pierwsze zawiera remixy piosenek Sandry, drugie - ulubione piosenki Sandry w oryginalnych wersjach.

Nowy image Sandry w klipie "Secret Land - remix '99"

      W Polsce remix "Secret Land" był emitowany zarówno w TV jak i radiu, piosenka znalazła się na listach kilku lokalnych stacji radiowych, a klip emitowały Polsat2, Nasza TV i TV4. Piosenka dotarła na 30 miejsce "30 ton lista lista". W klipie do "Secret Land (nakręconego w Berlinie) można było podziwiać Sandrę oraz jej nowy image, którego najbardziej zauważalną zmianą były krótkie włosy piosenkarki. Mimo sukcesu płyty "MY FAVOURITES" anulowano wcześniej planowane (chodź nigdy oficjalnie nie potwierdzone) wydanie drugiego singla "No Taboo". No i znowu przerwa.

      W pierwszej połowie 2001 roku zaczęły pojawiać się plotki, że Sandra nagrywa zupełnie nowy album. Fani byli zachwyceni. Plotki zostały oficjalnie potwierdzone w drugiej połowie tegoż roku. Zapowiedziano nową płytę Sandry "Wheels Of Time" (to nie literówka, tak miała się nazywać). 27 czerwca 2001 roku Virgin Records zapowiedziało wydanie pierwszego singla "Forever". Data wydania była kilkakrotnie przekładana. Ostatecznie singiel ukazał się 1 października 2001.

Występ Sandry w niemieckim programie "Courage"

      Następnego dnia miało miejsce WIELKIE wydarzenie - Sandra wystąpiła w niemieckim programie "Courage", wykonując "Forever". Był to pierwszy występ Sandry w TV od 1993 roku, kiedy to pojawiła się z Michaelem na rozdaniu nagród ECHO. Fani dosłownie szaleli z radości.
      O Sandrze zrobiło się głośno. W niemieckiej telewizji pojawiły się wywiady, stacja Sat1 emitowała spot reklamowy "Forever" jako "hit tygodnia". 10 października "Forever" zadebiutowało na wysokim 47 miejscu niemieckiej Top 100. Klip do "Forever" zaczęła wtedy emitować niemiecka VIVA. Sandra wystąpiła jeszcze w kilku programach telewizyjnych, między innymi w Interaktiv na VIVIE, gdzie przeprowadzono z nią obszerny wywiad.

Reklama "Forever" w SAT 1

      Warto wspomnieć, że klip do "Forever" kręcony był w Wiedniu, a poddany edycji został w Pradze. Również w Polsce "Forever" zostało zauważone - znalazło się na listach przebojów wielu lokalnych stacji radiowych. Niestety te największe, najbardziej liczące się stacje w naszym kraju nie emitowały tego utworu. Mimo tego "Forever" dotarło do 30 miejsca "30 ton lista lista".

 
   

Strona 1 2 3 4 5 6 7

 
   
Biografię napisali Cathy, Piotr i Inula na podstawie: reportażu z Bravo, artykułu autorstwa P.Woźniaka, fragmentów "Stationen einer Karriere" - oraz własnej wiedzy, spostrzeżeń i przemyśleń.